Co warto wiedzieć:
- Najpopularniejszą metodą oszustwa są scamy z wykorzystaniem inżynierii społecznej. Rug pulle często udają się, bo hakerzy uzyskują dostęp do kont celebrytów w social mediach.
- Z raportu wynika, że 75% ataków miało miejsce na X, a 19% na YouTube.
- W wyszukiwaniu bezpiecznych projektów memecoinowych może pomóc Meme Index, który zapewnia dostęp do aż czterech indeksów o określonym poziomie ryzyka.
Memecoinowe scamy w 2024 roku kosztowały inwestorów ponad 500 milionów dolarów, jak podaje raport opublikowany na platformie Merkle Science. W tym roku oszustów przyciągnął już memecoin Official Trump.
Największe straty niosą ze sobą oszustwa, których sprawcy wykorzystują inżynierię społeczną. Technika polega na podszywaniu się pod znane osoby i wdrożeniu sprawnej manipulacji, by uzyskać dostęp do czyichś danych osobowych. W ten sposób uzyskuje się dostęp do kont celebrytów w mediach społecznościowych.
Scamy pod płaszczykiem znanych nazwisk
W zeszły roku ofiarą oszustów padło kilka znanych osób, a wśród nich francuski piłkarz Kylian Mbappe, którego konto na X zostało zhakowane. Oszuści zamieścili tam link do stworzonego przez siebie memecoina, który zdołał osiągnąć kapitalizację rzędu 460 milionów dolarów, po czym hakerzy dokonali rug pulla.
Był też inny przypadek, kiedy wykorzystano profil artystki Wiz Khalifa, która ma ponad 35 milionów followersów na X. Promowano wówczas fałszywy token WIZ, który osiągnął kapitalizację 3,4 miliona dolarów, po czym spadł do zera.
Te oszustwa to nie tylko pokaz oportunizmu. To precyzyjnie skoordynowane działania, które wykorzystują zaufanie milionów ludzi
– mówi Robert Whitaker, dyrektor do spraw prawnych w Merkle Science.
Meme Index – wsparcie w wyszukiwaniu bezpiecznych projektów
Memecoiny święcą triumfy od roku 2024. Tokeny takie jak Pepe ($PEPE) przyniosły już swoim posiadaczom spore zyski, zaliczając wzrost o 904 234,64x od rekordowo niskiej ceny. Jednak kiedy na arenie pojawiły się prezydenckie memecoiny TRUMP i MELANIA, wkrótce potem rynek zalała fala scammerskich tokenów.
Wśród nich doliczono się onad 700 podróbek prezydenckich tokenów. Niektóre z nich powstały na Solanie, na platformie Pump.fun, i miały na celu odwrócenie uwagi społeczności od oryginalnych projektów Official Trump ($TRUMP) i Official Melania ($MELANIA).
Entuzjaści memicznych tokenów zastanawiali się, jak nawigować w tym trudnym środowisku, a przede wszystkim jak odróżnić prawdziwy projekt od scamu. Pewną pomocą może tu służyć Meme Index: projekt mający zapewnić społeczności pełną kontrolę nad memecoinowymi inwestycjami i zabezpieczyć inwestorów przed oszustami.
Platforma jeszcze nie ruszyła, a jej zapowiedzią jest przedsprzedaż tokena $MEMEX, obecnie dostępnego w cenie 0,0160352 $.
Prezydenckie podróbki i fałszywy Elon Musk
Emisja tokenów $TRUMP i $MELANIA wstrząsnęła nie tylko segmentem memecoinów, ale też całym rynkiem cyfrowych aktywów. Niektórzy twierdzą, że był to spory krok w kierunku powszechnej adopcji kryptowalut.
To historyczne wydarzenie wywołało lawinę nowych memecoinów. Nie wszystkie z nich jednak zasługiwały na uwagę. Raport opublikowany przez Financial Times wykazał, że w tym czasie na rynku pojawiło się około 736 podróbek, imitujących prezydenckie tokeny.
Do tego pojawiły się jeszcze 192 tokeny, których nazwa sugerowała, że zostały wyemitowane przez innych członków rodziny Trumpów. Spośródn ich aż 167 to fałszywki, a 67 ma nawet w nazwie słowo „Official”.
![podrobki tokenow trumpa](https://www.newsbtc.com/wp-content/uploads/2025/02/trump-copycat-memecoins.jpg?w=460&resize=700%2C282)
Poza tym w obiegu krąży też 35 coinów wzbudzających skojarzenia z Elonem Muskiem. I choć każdy nowy projekt potencjalnie przyczynia się do wzrostu sektora kryptowalut, emisje podróbek tylko mu szkodzą. Niestety, niektóre z prezydenckich memecoinów otworzyły nawet drogę do dalszych nadużyć.
Rozwiązaniem tego problemu może być wyposażenie społeczności inwestorów w narzędzia, które pozwolą im skutecznie wyłapywać prawdziwe i perspektywiczne projekty. Wybrane w tej sposób memecoiny mogłyby zostać odpowiednio skategoryzowane w zależności od poziomu ryzyka. W ten sposób inwestorzy lokowaliby kapitał nie w poszczególnych memecoinach, a raczej w indeksach. To właśnie proponują twórcy Meme Index.
Meme Index oddaje stery w ręce społeczności
Meme Index umożliwia traderom dywersyfikację portfela i wybór między czterema indeksami. Inwestorzy mają też możliwość modyfikowania składu poszczególnych indeksów lub nawet tworzenia nowych tokenów. Wszystko w granicach bezpieczeństwa, rzecz jasna.
Tak pomyślana struktura pozwala rozłożyć ryzyko pomiędzy kilka tokenów. Przy okazji społeczność dzieli się też informacjami i wiedzą na temat tokenów uwzględnionych w każdym z indeksów. Redukuje to ryzyko zbiorowego scamu, kiedy wszyscy padają ofiarą zręcznej manipulacji. W transparentnym układzie każdy ruch odbywa się w otwartej przestrzeni, a oszust będzie mniej odważny wiedząc, że wszyscy wokół patrzą mu na ręce.
Kiedy projekt już oficjalnie ruszy, inwestorzy będą mogli wybierać między czterema indeksami: Meme Titan, Moonshot, Midcap i Meme Frenzy. Każdy z nich oferuje inny poziom stabilności i wiąże się z innym stopniem ryzyka.
Jak wspomniano wcześniej, społeczność Meme Index ma władzę, by decydować, które tokeny wejdą w skład każdego z indeksów. Każdy token $MEMEX daje prawo głosu nad proponowaną strukturą indeksów. W ten sposób traderzy mają pod kontrolą swoje inwestycje i na bieżąco monitorują indeksy, co pozwala im tak żonglować środkami, by mieć jak największy zysk, ale przede wszystkim pilnować bezpieczeństwa całego projektu.
Społecznościowy projekt odpowiedzią na scamy
Hakerzy nie tylko włamują się do portfeli i na giełdy. Przejmują też konta celebrytów w social mediach i dokonują manipulacji na rynkach w czasie rzeczywistym. Z naszego badania wynika, że memecoinowe rug pulle spowodowały w ubiegłym roku straty warte setki milionów. Głównym polem bitwy są platformy społecznościowe, jak X
– mówią eksperci z Markle Science.
Raport wykazał, że 75% wszystkich ataków miało miejsce na X, a 19% na YouTube. 44% scamów wykorzystujących techniki inżynierii społecznej doprowadziło do rug pulli, a kolejne 44% stanowiły ataki phishingowe.
W rok 2025 wchodzimy już nieco bardziej świadomi. Jeśli doświadczenia minionego roku czegokolwiek nas nauczyły, to tego, że żaden obszar nie jest całkowicie wolny od nadużyć, a każdą informację trzeba starannie zweryfikować przed podjęciem decyzji inwestycyjnej.
Projekty takie jak Meme Index mają zwiększyć transparentność, przywrócić zaufanie w społeczności kryptowalutowej (chociaż to najtrudniejsze z zadań, jakie można było wybrać) i stworzyć środowisko, w którym będzie można bezpiecznie wybierać sprawdzone projekty memecoinowe i lokować środki, nie tracąc nad nimi kontroli.