Ostatnie dni przyniosły dynamiczny rozwój w segmencie sztucznej inteligencji. Na arenie pojawił się nowy, mocny gracz pod postacią DeepSeek AI, co wymusza zdecydowane ruchy konkurencji. Do gry przystępuje nowy projekt Avalanche, ale już teraz rośnie mu rywal w segmencie memecoinów.
Do tego dołóżmy rozwój środowiska Web3 i zaawansowaną decentralizację. Chcąc zaistnieć w takim środowisku, trzeba zaproponować coś innowacyjnego, najlepiej z pogranicza kilku technologii. Dobrym przykładem takiego projektu jest MIND of Pepe, który łączy sztuczną inteligencję z analizą blockchain i estetyką memów.
Nowy projekt Avalanche: sztuczna inteligencja w zdecentralizowanych finansach
Z kolei projekt AIvalanche DeFAI Agents (AVAXAI) próbuje się przebić jako połączenie sztucznej inteligencji ze zdecentralizowanym środowiskiem. To pierwszy produkt DeFAI na blockchainie Avalanche, zasilany rozwiązaniem DeepSeek. Platforma umożliwia użytkownikom budowanie, zarządzanie i trading stokenizowanymi agentami AI i DeFAI, korzystając ze skalowalności, prędkości transakcji i wydajnej infrastruktury Avalanche. AIvalanche DeFAI Agents rozszerza potencjał innowacyjny ekosystemu Web3 łącząc zdecentralizowaną strukturę własności z automatyzacją opartą na sztucznej inteligencji.
DeepSeek to model AI stworzony z myślą o procesach decyzyjnych, analizie danych i autonomicznych operacjach. Tymczasem nowy projekt Avalanche ma dodać do łańcucha C-Chain warstwę stokenizowanych agentów AI w służbie zdecentralizowanych finansów (DeFAI). W tym projekcie wykorzystano skalowalność, prędkość i bezpieczeństwo blockchaina Avalanche, dodając zaawansowane funkcje AI. Dzięki takiemu połączeniu użytkownicy będą mogli tworzyć stokenizowanych agentów AI i DeFAI, a także skutecznie nimi zarządzać i angażować się w obrót takimi narzędziami.
AIvalanche DeFAI Agents pozwala użytkownikom zgłębiać i monetyzować zjawisko, jakim są agenci AI, a wszystko to w zdecentralizowanym środowisku, które nie wymusza zaufania do kontrolera. Takie rozwiązanie zmienia podejście do sztucznej inteligencji oraz rozumienie własności w odniesieniu do systemów AI.
Agent AI w memicznym wydaniu
Tych z was, którzy zostali obdarzeni szczególnych poczuciem humoru, zapewne aż korci, by spytać: a gdyby tak do wszystkich tych zaawansowanych funkcji dorzucić element śmiechu? Ktoś już na to wpadł. W ten sposób bowiem powstał projekt MIND of Pepe, który łączy technologię blockchain, zaawansowaną sztuczną inteligencję i memiczny vibe.
Centralną postacią projektu jest agent AI: samorozwijający się system analizujący rynek w czasie rzeczywistym, przewidujący trendy i generujący rekomendacje handlowe. Wykorzystuje tzw. hive-mind analysis, czyli technologię zbiorowej inteligencji, by w ten sposób agregować dane z mediów społecznościowych (np. Twitter, Telegram) do wykrywania wczesnych sygnałów rynkowych.
Platforma MIND of Pepe jest oparta na Ethereum, co brzmi jak dobra wiadomość, zważywszy na poparcie, jakim to środowisko cieszy się w kręgach obecnych rządzących, szczególnie zaś w rodzinie Trumpów.
Choć na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że to kolejny żabi memecoin, nic bardziej mylnego. Awatar żaby bowiem w tym przypadku służy jako reprezentacja agenta AI z dostępem do ekskluzywnych funkcji. Na uwagę zasługuje interakcja tegoż agenta AI z protokołami zdecentralizowanych finansów, w tym launchpadami nowych tokenów. W praktyce oznacza to, że MIND of Pepe prowadzi prowadzi własne konta na X (Twitter), inicjuje dyskusje i współpracuje z influencerami, może też tworzyć własne tokeny.
W skrócie można powiedzieć, że to taki wirtualny asystent każdego kryptoinwestora: zdobędzie potrzebne informacje, porówna, wyciągnie wnioski i przedstawi informacje w pigułce użytkownikowi. Przy okazji, jak na nowoczesnego asystenta przystało, zadba o własną widoczność w mediach społecznościowych, a przy tej okazji będzie się uczył i rozwijał.
Agenci AI: od memów po finanse
Fenomen agentów AI zdaje się skutecznie torować sobie drogę na arenie nowych technologii. Nie ogranicza się tematycznie, zgarnia wszystko: od sektora memecoinów po zdecentralizowane finanse. Oczywiście, forma i charakter agenta AI będą się zmieniać w zależności od przeznaczenia i grona odbiorców.
Dlatego inaczej prezentuje się poważny AIvalanche DeFAI Agents, który zdążył już zyskać poparcie najważniejszych graczy w ekosystemie Avalanche, a inaczej MIND of Pepe. Ten ostatni przemawia raczej do inwestorów, którym nieobca jest pewna doza dystansu i poczucie humoru, jednak bez kompromisów, jeśli chodzi o nowoczesne funkcje.
Oba projekty obecnie prowadzą sprzedaż tokenów. W przypadku MIND of Pepe jest to etap przedsprzedaży, który zakończy się emisją tokena i wejściem na giełdę. Projekt Avalanche stawia na publiczną sprzedaż, obstawiając takie launchpady kryptowalutowe, jak Ape Terminal, Polkastarter, Avalaunch czy Seedify. Dzięki temu szerokie grono inwestorów może dorzucić swoje pięć groszy do rozwoju ekosystemu Web3 z wykorzystaniem agenta AI.