Prognoza VanEck: Solana może dobić do 520 $, a rozwiązanie warstwy 2 może przyspieszyć ten rajd

Firma VanEck przewiduje rajd cenowy Solany. Czy nowe rozwiązanie warstwy 2 przyczyni się do wzrostów?

solana launchpady memecoiny platformy krypto

VanEck przewiduje wzrost ceny tokena SOL, napędzany rosnącą popularnością blockchaina Solana. Launchpady, platformy stakingowe, smart kontrakty – twórcy projektów kryptowalutowych znajdą tu wszystko, co potrzebne do rozwoju i biznesu.

Co warto wiedzieć:

Firma inwestycyjna VanEck prognozuje, że token Solana do końca 2025 roku może osiągnąć cenę 520 $. Wynika to przede wszystkim z faktu, że rośnie podaż na platformy do obsługi smart kontraktów, a podaż pieniądza M2 ma w najbliższych miesiącach pójść w górę.

Podaż pieniądza M2 to wskaźnik, który mówi, ile pieniędzy jest w obiegu: konkretnie, obejmuje zarówno płynne aktywa (jak gotówka), jak i te o ograniczonej dostępności, jak krótkoterminowe depozyty, oszczędności czy fundusze.

VanEck przewiduje, że podaż pieniądza M2 w 2025 roku wzrośnie do poziomu 22,3 biliona dolarów z obecnej kwoty 21,5 biliona. Kiedy banki centralne podniosą wartość M2 obniżając stopy procentowe lub poprzez luzowanie ilościowe, do obiegu wejdzie więcej pieniędzy, co z kolei podwyższy płynność w gospodarce. Taka sytuacja zwykle zachęca do inwestycji w aktywa nieco bardziej obciążone ryzykiem, jak na przykład kryptowaluty.

Bezpieczeństwo wśród ryzykownych aktywów

Skoro o ryzykownych aktywach mowa, warto wspomnieć, że sektor memecoinów cieszy się w tej kategorii złą sławą, jako jeszcze bardziej kapryśny i nieprzewidywalny od kryptowalutowego mainstreamu.

Na pociechę powiemy jednak, że nowoczesne memecoiny starają się odchodzić od tego stereotypu. Po pierwsze, wprowadzają wartość użytkową, po drugie, dbają o audyty smart kontraktów, po trzecie wreszcie starają się proponować innowacyjne rozwiązania. Przykładem tego ostatniego jest rozwiązanie warstwy 2 na Solanie, oferowane pod egidą projektu Solaxy.

Podstawowe dane projektu

Solaxy koncentruje się na rozwiązaniu problemów przeciążenia sieci Solana poprzez:

  1. Rollupy: Przetwarzanie transakcji poza głównym łańcuchem (off-chain) i grupowanie ich przed przesłaniem do Solany.
  2. Most Ethereum-Solana: Rozwój interoperacyjnego mostu dla płynnego transferu aktywów między ekosystemami.
  3. Obniżenie kosztów: Transakcje nawet 90% tańsze niż na głównym łańcuchu Solany.

Projekt testowano już w ekstremalnych warunkach – podczas hossy memecoinów TRUMP/MELANIA, gdy Solana odnotowała 8 mln żądań na minutę i 30-minutowe opóźnienia transakcji.

Trzeba przyznać, że takich konkretów dawno nie widziano w segmencie memecoinów. A to dopiero początek, bo przed tokenem $SOLX jeszcze debiut giełdowy, premiera platformy i prawdopodobne wzrosty ceny. Rozwiązanie warstwy 2 usprawni też wszystkie inne funkcje Solany: launchpady, platformy do smart kontraktów, rynki NFT i szereg innych funkcji.

Solana – launchpady, platformy, smart kontrakty

Rynek platform do obsługi smart kontraktów, takich jak Solana, może zgodnie z prognozą VanEck wzrosnąć o 43%. To oznaczałoby, że do końca 2025 roku osiągnie wartość 1,1 biliona dolarów.

W tej chwili Solana odpowiada za około 15% tego sektora, ale VanEck oczekuje, że proporcja ta do końca roku wzrośnie do 22%.

Prognozujemy, że udział Solany w tym rynku do końca roku 2025 wzrośnie do 22%

– podaje VanEck w piątkowym poście.

Na poparcie tej prognozy mamy dane takie jak popularność Solany wśród developerów, rosnący udział w wolumenach DEX, wzrost przychodów i liczby aktywnych użytkowników.

Przy użyciu modelu autoregresyjnego oszacowaliśmy, że kapitalizacja rynkowa Solany osiągnie wartość około 250 miliardów dolarów, co sugeruje cenę tokena $SOL na poziomie 520 $, przy zaożeniu około 486 miliona dostępnych w obiegu tokenów

– wyjaśniają eksperci VanEck. Dodajmy, że model autoregresyjny opiera się na historycznych danych, by sformułować prognozy na przyszłość.

Wyścig po kolejny ETF

VanEck jest jedną z firm, które w roku 2024 złożyły wniosek o ETF na Solanie. Wcześniej amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) odmówiła uznania kilku wniosków o fundusze ETF śledzące SOL. Nakazała też giełdzie Cboe usunięcie wcześniej przesłanych deklaracji 19b-4 dla tych funduszy ETF.

W czwartek jednak nastąpił zwrot akcji. SEC potwierdziła, że firma Grayscale złożyla wniosek o fundusz ETF SOL, co oznacza, że komisja ma teraz czas do października na zatwierdzenie lub odrzucenie wniosku.

W wyścigu po kolejny ETF wszystkie chwyty wydają się dozwolone. Solana wytacza ciężkie działa w postaci rozwiązań warstwy 2. Solaxy jest mocnym graczem, ale już wkrótce będzie musiał mierzyć się z konkurencją, bo infrastruktura na blockchainie przyciąga kolejne innowacyjne projekty. Warto zatem mieć oczy szeroko otwarte, bo choć rok 2025 dopiero się zaczął, już wiadomo, że będzie obfitował w ciekawe wydarzenia na scenie krypto.

Exit mobile version