Nie dla podróbek! Solaxy – pierwsza Layer 2 Solany zdobywa 32 mln USD w przedsprzedaży

pierwsza layer 2 na solanie

Po coGdy krajobraz krypto zalewa nowa fala rozwiązań Layer 2, większość nowych projektów realizuje ten sam scenariusz. Kopiują model Ethereum, poprawiają opłaty transakcyjne, całość zaś opatrują nowym logo i voilà!

Ale Solana ($SOL) to nie Ethereum, i nie potrzebuje remontu kapitalnego.

Solana już teraz przetwarza tysiące transakcji na sekundę. Prawdziwym wyzwaniem w tym przypadku nie jest zbyt wolne działanie czy wysokie opłaty transakcyjne, ale obsługa ogromnego napływu użytkowników. Potrzeby pojawiają się zatem w obszarze skalowalności. I tu do gry wkracza Solaxy ($SOLX).

Solaxy nie jest papugą, próbującą naśladować istniejący schemat i nałożyć go na niedziałający system. To pierwsze rozwiązanie Layer 2 opracowane specjalnie dla architektury Solany. Ma wzmocnić przepustowość sieci i jej wyniki bez kompromisu w zakresie prędkości i kosztów., które do tej pory stanowiły najważniejszy atut Solany.

Weź udział w przedsprzedaży Solaxy

 Rynek najwyraźniej dostrzega różnicę. Przedsprzedaż Solaxy idzie jak burza: zebrano już 32 miliony dolarów. Tydzień temu licznik wskazywał 31 mln, co dowodzi, że projekt nie zwalnia tempa. Widać zatem, że społeczność pokłada spore nadzieje i zaufanie w projekcie, który wprowadza oryginalną koncepcję zamiast bazować na istniejących wzorcach.

W przestrzeni, w której większość rozwiązań Layer 2 to łatki na niedociągnięcia środowiska Ethereum, Solaxy pełni funkcję drugiego silnika przyczepionego do rakiety, która już mknie w kosmos. Tym razem silnik ma wynieść Solanę na nowy poziom i usprawnić jej wejście w nową erę niepohamowanego wzrostu.

Kopiuj-wklej czyli powszechny problem Layer 2

W 2025 roku na blockchainie Ethereum funkcjonuje już ponad 70 rozwiązań Layer 2. Wśród nich warto wymienić te najbardziej znane: Arbitrum, Optimism, zkSync czy Polygon zkEVM. Do tego dochodzi jeszcze mnóstwo nowych projektów lub tych w fazie rozwoju. Te platformy mają łączną TVL w wysokości ponad 30 miliardów dolarów, co pokazuje, jak ważny element przestrzeni blockchain stanowią już teraz.

Źródło: https://l2beat.com/scaling/tvs?tab=rollups

Mimo imponującego wzrostu wiele rozwiązań Layer 2 działa według tego samego wzorca. Dziedziczą bowiem architekturę Ethereum, próbują naprawić problem ze skalowalnością, a na koniec konkurują między sobą o tę samą bazę użytkowników. Choć takie podejście może się sprawdzać na krótszą metę, koniec końców prowadzi do zagęszczenia podobnych podmiotów na rynku. Każdy z nich zaś oferuje niewielkie zmiany zamiast jednej poważnej innowacji.

Być może dlatego założyciel Solany, Anatoly Yakovenko, zakwestionował zapotrzebowanie na jakiekolwiek rozwiązania Layer 2. Argumentował, że dobrze zoptymalizowane struktury Layer 1 mogą być szybsze, tańsze i bezpieczniejsze. Wskazywał przy tym, że Layer 2 wprowadza komplikacje, takie jak konieczność złożonych zabezpieczeń przed nadużyciami i upgrade’y uwierzytelniania multisig. Wpływa to zarówno na wydajność, jak i ba bezpieczeństwo całego systemu.

Po co nam Layer 2?

Yakovenko podkreśla, że blockchainy Layer 1 powinny być w stanie samodzielnie obsługiwać globalną bazę użytkowników. Zauważa, że „8 miliardów × 3 transakcje dziennie” daje mniej niż 300 000 transakcji na sekundę (TPS). Jego zdaniem jest to całkowicie osiągalne przy obecnym stanie zaawansowania technologicznego. Z wizji Yakovenki wyłania się obraz Solany: blockchaina, który bez trudu obsługuje globalne transakcje nie posiłkując się rozwiązaniami Layer 2.

Z drugiej strony zaś Ethereum z konieczności polega na takich rozwiązaniach. Vitalik Buterin, założyciel Ethereum, podkreśla, że rozwiązania Layer 2 to jedyny bezpieczny sposób na zapewnienie odpowiedniej skalowalności blockchaina przy zachowaniu obecnego stopnia decentralizacji. Bez Layer 2 Ethereum miałoby problem z masową adopcją, podczas gdy Solana od początku powstawała jako środowisko mające wytrzymywać duże obciążenia.

Jednak nawet Solana doświadcza wyzwań na drodze rozwoju. W momentach szczytowego zapotrzebowania Solana „przytyka się”. Przez to nie może doścignąć Ethereum, choć jakiś czas temu prognozowano, że stanie się killerem swojego rywala.

Po to właśnie powstał Solaxy. Nie jest plastrem na usterki systemu, ale uzupełniającą warstwą, której rola jest czysto wzmacniająca. Ma bowiem zoptymalizować wydajność Solany w okresach wzmożonej aktywności i zapewnić jej odporność bez szkody dla dotychczasowego funkcjonowania.

Solaxy: pierwsze rozwiązanie Layer 2 na Solanie

Solaxy to coś więcej niż Layer 2 – to rozwiązanie oferujące skalowalność na miarę czasów. Projekt został opracowany specjalnie pod kątem wysokowydajnościowego ekosystemu, jakim jest Solana.

Choć większość rozwiązań Layer 2 dla innych blockchainów to prowizorka, która ma załatać przestarzały system, Solaxy w naturalny sposób wzmacnia istniejące zalety Solany, nie wpływając negatywnie na prędkość, oszczędność czy doświadczenia użytkownika.

Solaxy nie obniża kosztów i nie podkręca tempa Obsługi transakcji, bo z tym Solana nie ma problem. Nowy projekt skupia się za to na odciążeniu głównego blockchaina w okresach wzmożonej aktywności. A takie zdarzenia mają miejsce na przykład po emisji viralowych tokenów, jak Official Trump ($TRUMP), lub podczas zmasowanej fali transakcji DeFi. W takich chwilach Solaxy zapewnia płynne działanie Solany, eliminując zatory.

Solaxy jednak nie odbiera aktywności głównemu blockchainowi ani nie komplikuje przepływu zadań. Płynnie wspomaga działanie Solany, zapewniając stuprocentową wydajność, konkurencyjną prędkość i niski koszt transakcji, nawet kiedy z ekosystemu korzysta jednocześnie parę milionów użytkowników.

Zgodnie z etosem Solany, Solaxy oferuje:

W sytuacji, gdy wiele blockchainów bloków nadal boryka się z ograniczeniami przepustowości, Solaxy pozycjonuje Solanę jako lidera kolejnej fazy rozwoju Web3 – dzięki zwiększeniu przepustowości operacyjnej, nie zaś poprzez łatanie niedoskonałości.

Wraz z przyspieszeniem tempa adopcji kryptowalut, przetrwają tylko sieci, które będą w stanie zapewnić płynne działanie w rzeczywistych warunkach. Solaxy buduje tę przyszłość – krok po kroku, poprzez kolejne aktualizacje.

Odkryj Solaxy – pierwszą Layer 2 na Solanie

 

Kolejny kamień milowy na drodze Solaxy – 33 mln USD!

Nie mogło być lepszego momentu. Rynki kryptowalut wykazują oznaki znacznego ożywienia – Bitcoin ponownie testuje szczyty, wolumen Solany eksploduje, a altcoiny przełamują się po miesiącach konsolidacji. W każdym poprzednim cyklu gdy opadał kurz, na prowadzenie wysuwały się projekty o autentycznej wartości.

Sukces przedsprzedaży Solaxy dowodzi nie tylko zaufania i przekonania inwestorów, ale pokazuje też potencjał projektu i istniejące zapotrzebowanie na takie rozwiązanie. W miarę jak rynki się rozgrzewają, Solaxy nie podąża za modą. Buduje fundamenty pod kolejną fazę ekspansji Solany – właśnie wtedy, gdy wszystkie oczy znów zwrócą się w jej kierunku.

Exit mobile version