Pierwsza jaskółka kryptowiosny w UE: giełda OKX z licencją MiCA

Giełda kryptowalutowa OKX jako pierwsza na świecie uzyskała pełną licencję MiCA, wychodząc naprzeciw 400 milionom użytkowników w Europie.

Giełda kryptowalutowa OKX już od rana wysyła w świat informację o uzyskaniu pełnej licencji MiCA. To krok milowy dla samej OKX, ale i dla przyszłości kryptowalut w Europie.

W praktyce oznacza to, że jako pierwsza taka giełda na świecie może oferować w pełni regulowane produkty i usługi kryptowalutowe użytkownikom z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ponad 400 milionów użytkowników z Europy uzyska teraz dostęp do giełdy OKX, portfela self-custody, a także ponad 240 tokenów o wysokiej płynności w ponad 260 parach tradingowych.

Licencja MiCA będzie paszportowana z centrum obsługi użytkowników europejskich na Malcie tak, by usługi OKX były dostępne dla klientów z 30 krajów EOG. Paszportowanie oznacza, że firmy zarejestrowane w krajach członkowskich UE mogą oferować usługi w innych krajach Unii w ramach ujednoliconego systemu regulacyjnego.

Czym jest licencja MiCA i jak działa

Licencja MiCA otwiera nowe możliwości dla fanów cyfrowych aktywów. Użytkownicy mogą teraz skorzystać z opcji spot trading, realizować inwestycje długoterminowe lub wypróbować handel za pośrednictwem botów. Do tego mają do wyboru ponad 240 kryptowalut i ponad 260 par tradingowych, w tym aż 61 opartych na euro.

Poniżej przybliżymy, co właściwie oznacza działanie OKX w ramach pełnej licencji MiCA:

  1. Bezpieczne i bezproblemowe połączenie z zaufanymi bankami, by umożliwić bezpieczne deponowanie i wypłatę środków
  2. Bezpieczeństwo i wiarygodność jako podmiot regulowany zgodnie z najwyższymi standardami UE
  3. Oferta produktowa w językach lokalnych
  4. Obsługa klienta w językach lokalnych
  5. Lokalne waluty
  6. Zespół lokalnych ekspertów odpowiedzialnych za organizację wydarzeń dla społeczności i wsparcie na każdym etapie podróży w krajobrazie krypto

Klienci giełdy OKX będą mogli wypłacać i deponować środki w euro bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Będzie też można łatwo kupić kryptowaluty płacąc kartą lub innymi zaufanymi metodami.

Nowy standard w regulacjach krypto

Trudno się dziwić, że OKX chwali się swoim osiągnięciem. To nie tylko zwiększenie zasięgów na kontynent europejski, ale przede wszystkim oficjalne potwierdzenie, że oferta usług i produktów kryptowalutowych na tej giełdzie jest godna zaufania. Licencja MiCA stanowi bowiem złoty standard w sektorze regulacji aktywów cyfrowych i przykład dobrych praktyk dla reszty świata.

Postępowe podejście Europy do cyfrowych finansów koncentruje się na bezpieczeństwie klientów i transparentności. Choć to Stany Zjednoczone kojarzą się z dynamiczną aktywnością w sferze kryptowalut, to w Europie powstał pierwszy i jak do tej pory najbardziej rygorystyczny zestaw zasad regulujących tę sferę działalności. OKX stanie się w ten sposób platformą pierwszego wyboru dla tych, którzy chcą realizować inwestycje kryptowalutowe bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi regulacjami.

Licencja MiCA to zaszczyt, ale jednocześnie zobowiązanie. Giełda OKX dowodzi, że zamierza pilnować bezpieczeństwa i transparentności usług, a przede wszystkim stać po stronie prawa. Świadomie wybiera bowiem wymagający reżim prawny.

Giełda OKX rozwija skrzydła. Co dalej?

Dzięki możliwości paszportowania licencji OKX zdoła rozszerzyć działalność z ośrodka na Malcie do wszystkich 30 krajów EOG w ramach ujednoliconego zestawu przepisów. To oznacza obecność OKX praktycznie w każdym zakątku Europy. Mogłoby się wydawać, że inwestycje kryptowalutowe jeszcze nigdy nie były tak łatwe.

Dostępność usług OKX może się jednak różnić w zależności od kraju i lokalnych przepisów. Dla przypomnienia: Polska nie zdążyła przyjąć w terminie ustawy implementującej unijne rozporządzenie MiCA. Mało tego, jako jedyny kraj UE nie wyznaczyła jeszcze regulatora platform cyfrowych zgodnie z Aktem o usługach cyfrowych (DSA).

Na razie oznacza to, że polskie firmy kryptowalutowe (VASPs) zarejestrowane przed 30 grudnia 2024 r. mogą korzystać z pełnego 18-miesięcznego okresu przejściowego do 1 lipca 2026 r., zamiast skróconego 6-miesięcznego. Z jednej strony daje to polskim firmom więcej czasu na dostosowanie operacji do wymogów MiCA i rozwój strategii zgodności. Mogłoby to przełożyć się na ich konkurencyjność na arenie europejskiej. Z drugiej jednak strony Polska musi się liczyć z sankcjami za opieszałość.

Kryptoprzyszłość Europy i świata

Wracając do pozytywów, rok 2025 może być przełomowy zarówno dla OKX, jak i dla całej sceny aktywów cyfrowych w Europie. Licencja MiCA wprowadza platformę w majestacie prawa na rynek europejski. Wraz z nią nadchodzi potężny ekosystem, obejmujący współprace partnerskie z rozwiązaniami warstwy 1 i 2, emitentami stablecoinów, instytucjami bankowymi i firmami.

To zdecydowanie mocny impuls do dalszego rozwoju dla giełdy OKX, ale też początek nowej ery dla entuzjastów inwestycji w nowe kryptowaluty i te bardziej znane. Rozporządzenie MiCA dowodzi, że oto Europa daje przykład reszcie świata, ustanawiając złoty standard w obszarze, w którym dotychczas królowały Stany Zjednoczone.

Czy będzie to krok, który pociągnie w górę cały sektor oraz inne kraje? Czy może będziemy świadkami swoistego wyścigu cyfrowych zbrojeń, w którym Europa stanie w szranki z Ameryką? Nie wiemy jeszcze, którą drogę wybiorą decydenci. Dla inwestorów komunikat na dziś jest jasny: nie było lepszego momentu, by dołączyć do OKX.

Exit mobile version