Solana doświadcza obecnie istotnych wahań cenowych, solidarnie z resztą rynku krypto. Po znaczących korektach jest warta 191 $ w chwili pisania tego tekstu.
Ostatni cios nadszedł ze strony Jerome’a Powella, przewodniczącego Rezerwy Federalnej, którego ostatni komentarz poważnie zachwiał sentymentem rynkowym. Według narzędzia CME FedWatch prawdopodobieństwo, że stopy procentowe pozostaną bez zmian po spotkaniu 19 marca wynosi 95,5%. Może się to wpłynąć również na prognozy Solany.
Z pewnością konsekwencje odczują też kryptowaluty na tym blockchainie, w tym rozwiązanie warstwy 2, Solaxy. Ma jednak tyle szczęścia, że wciąż pozostaje na etapie przedsprzedaży, więc jeśli twórcy dobrze przemyślą datę emisji tokena, mogą trafić już po najgorszych dołkach na rynku.
Choć Solana boryka się z krótkoterminową presją, szersze zawirowania na rynku zmuszają do postawienia pytań również o perspektywy długoterminowe. Na razie zapytaliśmy DeepSeek o najbliższą przyszłość, ograniczając się do prognozy na pierwszy kwartał 2025 roku.
DeepSeek wskazuje czynniki kształtujące prognozę Solany
Narzędzie skorzystało tym razem z funkcji online oraz z modelu DeepThink (R1) AI. W ten sposób zidentyfikowano zarówno bycze jak i niedźwiedzie czynniki, mające wpływ na trajektorię cenową Solany.
Scenariusz niedźwiedzi
Na Solanę czyha kilka czynników ryzyka, które mogą obniżyć jej cenę w pierwszym kwartale 2025 r.. Najważniejszym z nich jest zmniejszenie aktywności on-chain key. Dzienna liczba transakcji na blockchainie spadła z wartości szczytowej, jaką odnotowano 23 stycznia, o całe 66%, osiągając poziom 23 935. Spadek wskazuje na mniejsze zapotrzebowanie na infrastrukturę Solany, tym bardziej że memecoinowa gorączka, która w 2024 roku napędziła potężny rajd cenowy, powoli słabnie.
Memecoin Trump ($TRUMP), który jeszcze niedawno przyczynił się do wzrostu ceny Solany, spadł o 80% z ceny rekordowej, co również ostudziło entuzjazm uczestników rynku. Pozostaje jednak liczyć na memecoiny, które jeszcze nie weszły do oficjalnego obiegu, a mogłyby zaoferować coś więcej. Takim projektem jest Solaxy, pierwsze rozwiązanie warstwy 2, którego natywny token $SOLX jest obecnie dostępny w przedsprzedaży.
Warto wiedzieć, że radzi sobie świetnie na tym etapie, bo projekt zebrał już 20 milionów dolarów. Solaxy ma docelowo odciążyć główny blockchain, utrzymując konkurencyjne opłaty i prędkość transakcji. Pomogłoby to rozwiązać nękający Solanę od jakiegoś czasu problem ze skalowalnością.
A tam gdzie rośnie prędkość i spadają opłaty transakcyjne, tam zaraz zbiegną się developerzy z nowymi pomysłami. Wtedy Solana mogłaby nieco odżyć i nabrać świeżości po ostatnich korektach.
Jeszcze większe obawy jednak wzbudza przewidywane odblokowanie tokenów. Przypomnijmy, że ciągu najbliższych 3 miesięcy w obiegu pojawi się jeszcze 11,3 mln tokenów $SOL. Jeśli popyt będzie za mały, by wchłonąć tę zwiększoną podaż, Solana może w nadchodzących miesiącach borykać się z jeszcze większą presją sprzedażową.
![solana wykres cenowy](https://www.newsbtc.com/wp-content/uploads/2025/02/solana-wykres-coingecko.jpg?w=460&resize=700%2C352)
Byczy scenariusz
Ale dość już czarnowidztwa. DeepSeek AI przewiduje bowiem, że mimo wielu niepomyślnych wiatrów Solana może pod koniec pierwszego kwartału zaliczyć rajd cenowy za sprawą zainteresowania instytucji i ekspansji ekosystemu.
Społeczność z zapartym tchem obserwuje losy wniosków o Solana ETF. Na razie SEC potwierdziła, że złożono ich już kilka, m.in. przez 21Shares, Bitwise, Grayscale i VanEck. Gdyby któryś z nich został rozpatrzony pozytywnie, miałoby to pozytywny wpływ na trajektorię Solany.
Eric Balchunas i James Seyffart, analitycy z firmy Bloomberg, szacują, że prawdopodobieństwo zatwierdzenia Solana ETF w 2025 roku wynosi 70%. Taki ruch odblokowałby sporą partię kapitału instytucjonalnego i uwiarygodnił Solanę jako narzędzie inwestycyjne.
Gracze instytucjonalni wydają się pewni swego: firma zarządzająca aktywami Franklin Templeton niedawno złożyła w stanie Delaware wniosek o utworzenie Franklin Solana Trust. Wieść niesie, że taki ruch zwykle poprzedza oficjalny wniosek o ETF.
Inna firma, VanEck, formułuje prognozy, że Solana może w 2025 roku osiągnąć nawet cenę 520 $, powołując się na rosnącą dominację Solany w sektorze platform do obsługi smart kontraktów.
Analitycy szacują, że udział Solany w tym segmencie może do końca roku wzrosnąć z 15% do 22% za sprawą czynników makroekonomicznych, takich jak wzrost podaży pieniądza M2 w USA. W przeszłości bowiem taki wzrost korelował ze zwyżkami na rynku krypto.
Co mówią prognozy: Solana w pierwszym kwartale roku 2025
Prognozy DeepSeek AI nie wskazują jednoznacznie na scenariusz, jakiego możemy się spodziewać, ale wynika z nich jasno, że wiele będzie zależało od adopcji instytucjonalnej i czynników makroekonomicznych.
Sztuczna inteligencja przewidziała, że $SOL może zyskać na wartości nawet 27% od obecnego poziomu, i dobić do ceny 250 $, jeśli pozytywne wieści na temat ETF-u odblokują napływ kapitału z instytucji i na nowo podniosą zaufanie inwestorów.
Najgorszy scenariusz sformułowany przez DeepSeek AI pokazuje, że przy rosnącej presji rynkowej, zwiększonej podaży Solany i słabym popycie, a także przy utrzymującym się poziomie niepewności wartość $SOL może spaść do 120 $, czyli o 39%.
Traderów, których z jednej strony kusi Solana, a z drugiej zniechęca taki rozrzut prognozy, mogą zainteresować się tokenem Solaxy. Ten token na Solanie jest jeszcze dostępny w przedsprzedaży. Oznacza to, że nie tylko ma teraz bardzo niską cenę, ale też ominęły go dotychczasowe zawirowania rynkowe. Jeśli emisja przypadnie w okresie pozytywnego sentymentu, projektowi można wróżyć spore powodzenie i szybkie notowania na giełdzie.