Reason to trust

How Our News is Made
Strict editorial policy that focuses on accuracy, relevance, and impartiality
Ad discliamer
Morbi pretium leo et nisl aliquam mollis. Quisque arcu lorem, ultricies quis pellentesque nec, ullamcorper eu odio.
Bitcoin ma za sobą trudny kwartał, a Ethereum wypada jeszcze gorzej, zaliczając spadek ceny o 45%
Cena ETH wciąż nie może się podnieść od aktualizacji Dencun w marcu ubiegłego roku. Wygląda na to, że zła passa Ethereum wynika z tego, że protokoły Layer 2 zgarniają spory wolumen transakcji, a tylko małą część przychodu przekazują do głównego blockchaina ETH.
Skoro mowa o rozwiązaniach Layer 2, to są one zasadniczo pomyślane tak, by odciążać główny łańcuch. Z taką myślą powstał projekt Solaxy, mający rozładować ruch na blockchainie Solana.
Ethereum zaś wzięło sobie do serca swoją kluczową rolę w zakresie bezpieczeństwa i wspierania protokołów Layer 2 w celu uzyskania większej skalowalności ekosystemu. W roku 2025 nadal traci na wartości, a inwestorzy zadają sobie pytanie, czy największy altcoin w najbliższej przyszłości ma szansę się pozbierać.

Ethereum napędza skalowanie w ramach Layer 2, a główny blockchain wytraca pęd
Na początku Ethereum miało ambicje stać się zdecentralizowanym komputerem świata. Od pierwszych dni stopniowo nabierało wartości aż do listopada 2021 r. Wtedy to osiągnęło rekordową cenę 4 878 $. Od tamtej pory minęły prawie cztery lata, a Ethereum spadło o 71%.
Największą zmianą, którą uznaje się za katalizator spadku ceny ETH, jest model skalowalności oparty na rozwiązaniach Layer 2. Ethereum odeszło od swojej pierwotnej roli mainnetu w blockchainie, który gromadzi wartość i napędza skalowanie Layer 2. Ruch ten zainicjowała aktualizacja Dencun, która zredukowała koszty transakcji dla Layer 2 i całkowicie zmieniła dynamikę ekosystemu.
Wykorzystanie Ethereum jako podstawowego łańcucha stało się znacznie tańsze dla projektów Layer 2 i Layer 3, które napędzają spory ekosystem DeFi. Base, projekt autorstwa Coinbase, zgromadził zysk w wysokości 94 milionów dolarów,a zaledwie ułamek z tej kwoty, czyli 4,9 mln, trafił do Ethereum.
Rentowność łańcuchów Layer 2 zainicjowała ożywioną dyskusję w kryptoprzestrzeni. Jej uczestnicy zastanawiają się, czy rozwiązania Layer 2 nie wyciskają wartości z Ethereum lub nie wykorzystują układu, w którym same czerpią bezpieczeństwo i przekazują część przychodu Ethereum.
Aktualizacja Dencun zmniejszyła wartość ETH i przychód z transakcji
Aktualizacja Dencun sprawiła, że rozliczenia Layer 2 stały się wystarczająco tanie, aby obniżyć barierę wejścia dla protokołów DeFi. Ethereum przekroczyło 44 miliardy dolarów TVL, a spadek opłat pobieranych przez sieć zakłócił cel przekształcenia altcoina w deflacyjny.
Ethereum nie jest deflacyjne. Przy niższym wolumenie opłat pobieranych przez sieć oczekuje się, że podaż wzrośnie o mniej niż procent rocznie, zgodnie z trackerem Ultrasound Money. Eksperci ds. kryptowalut na X i handlowcy na giełdach zakwestionowali propozycję wartości Ethereum w świetle zmienionego modelu biznesowego.
Kolejna kluczowa aktualizacja eskosystemu pod nazwą Pectra może podnieść wartość blockchaina, o ile pobudzi popyt.

Posiadacze i traderzy Ethereum przyglądali się wskaźnikom, takim jak całkowita TVL oraz wolumen transakcji, a także znaczenie i popyt, aby określić cenę ETH. Obecnie Ethereum coraz częściej wycenia się na podstawie opłat generowanych przez łańcuch, spalania tokenów i generowanego przychodu netto.
Wraz ze spadkiem opłat i migracją wartości i transakcji do protokołów Layer 2 spada też kluczowy wskaźnik, czyli liczba transakcji Ethereum.

Co gorsza, instytucje straciły zainteresowanie walutą Ether, co prawdopodobnie przypisuje się zmianie modelu biznesowego blockchaina. Fundacja Ethereum konsekwentnie sprzedawała ETH w ciągu ostatnich kilku miesięcy, co wzbudziło kolejne obawy wśród traderów i wpłynęło na prognozy kryptowaluty.
Fundusze ETF Spot Ethereum z siedzibą w USA nie przyciągnęły, wbrew oczekiwaniom, zainteresowania inwestorów instytucjonalnych. W 2025 roku również obserwujemy ograniczony napływ środków do tych instrumentów.

Co przyniesie Pectra?
Aktualizacja Pectra wpłynie na walidatory i stakerów w ekosystemie Ethereum. Pectra wprowadzi Ethereum Improvement Protocols, które usprawnią zarządzanie walidatorami, zmniejszą zatory w łańcuchu, poprawią wydajność depozytów walidatorów i oddadzą większą kontrolę w ręce stakujących.
Jako że aktualizacja niesie ze sobą istotne zmiany techniczne blockchaina, oczekuje się, że zwiększą one docelowo wartość Ethereum.
Aktualizacja Pectra będzie miała znaczący wpływ na walidatory Ethereum i użytkowników platform do stakingu. Wprowadza bowiem EIP, które usprawniają zarządzanie walidatorami, zmniejszają przeciążenie sieci, poprawią wydajność depozytów walidatorów i dadzą stakerom większą kontrolę nad wyjściami walidatorów.
Czy warto odczarować Layer 2?
Choć w przypadku Ethereum protokoły Layer 2 wyraźnie okradły sieć z energii, transakcji i przychodów, trzeba przyznać, że skutecznie spełniły swoje zadanie i odciążyły blockchain.
Takie same nadzieje Solana pokłada w projekcie Solaxy, który opracowano, by rozładować ruch w szczytowych momentach. Solana cieszy się powodzeniem wśród twórców memecoinów. Z tego powodu boryka się czasem ze sporym obciążeniem. Zatory, jak wiadomo, nie służą reputacji blockchaina. Nic zatem dziwnego, że w końcu padł pomysł stworzenia Layer 2.
Jeśli rozwiązanie się przyjmie, powinno wesprzeć skalowalność Solany. Być może tym razem układ blockchaina z Layer 2 skręci bardziej w stronę symbiozy niż pasożytnictwa.